Bir firmanın dijitalde yer alasının önemi tartışılamaz bir gerçektir. Firma olupta dijitale açılmanın ilk adımıda bir web sitesine sahip olmaktır. Bir çok firma web sitesi yaptırırken nelere dikkat edeceğini bilememekte. Bu makalede bunlardan bahsedeceğiz...

 

Günümüzde firmalar için online ortamda olunması gerçeği yadsınamaz bir gerçek. Onun için her firma öyle yada böyle dijital ortamda yer almak zorunda. Dijital ortamda yer almanın çok çeşitli yolları var. Bu yolların hepsinin toplamı bizim dijital kimliğimizi ifade eder. Dijital kimliği web sitesinin olması, sosyal medya sitelerinde profilinin olması, Google Business veya Yandex Rehber gibi platformlar, video paylaşım sitelerinde profilin olması, yorum sitelerinde veya imleme sitelerinde hesabın olması gibi aksiyonlar oluşturur. Firmanın kuruluş amacı ve büyüme stratejisine göre bu kimlik çalışmalarının biri veya bir kaçı yapılır. Ama bir firmanın dijital kimliğinin ilk adımı kendisine ait bir web sitesinin olmasıdır. Yapılacak diğer çalışmalar bu adımı güçlendiren unsurlardır. Çünkü dijital kimlik çalışmalarından sadece web sitesi bizim plan, program veya stratejimize uygun yaptırılırken diğer mecralar bizim stratejimize uygunsa kullanıyoruz. Bir işletmenin dijital kimlik konusunda ilk ve en önemli adım web sitesi olması ise bir firmanın web sitesinde neler olmalı onlara bakalım.

Mobil Uyumluluk: Günümüzde artık her şey mobil ortamda. O yüzden bir firma web sitesi de mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Türkiye mobil cihazlardan interneti kullanım oranı %57 ile masa üstü kullanım oranını geçti O yüzden mobil kullanıcıları hedefleyen bir firma mutlaka web sitesini mobil uyumlu olarak tasarlatmak zorundadır. Web sitenizin mobil uyumlu olduğu öğrenmek için çeşitli uygulama ve siteler mevcut.  Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Gooogle Mobil Uyumluluk adresinden test edebilirsiniz.

Hız: İnternetin hayatımıza girmesi ile her şey daha hızlı değişmeye başladı. Bu hızdan nasibini web siteleri de almaya başladı. Onun için yapılan web siteleri hızlı açılmalı yoksa kullanıcı çok fazla beklemeden sitemizi ter edebiliyor. Web sitesinin hızını etkileyen bazı faktörler bunlardan birincisi teknik nedenler. Teknik nedenlerden kasıt web sitemizin yayınını yapan hosting, internet hızıdır. Birde sitemizi oluşturan görsel ve videoların çok yüksek çözünürlükte olup sitenin açılışını yavaşlatmamalı. Sitemizin hızını ölçebileceğimiz site bulunmakta. Google PageSpeed Insights ile sitenizin hızını test edebilirsiniz.

SEO Ayarları: Artık kullanıcıların %90’ı aramak istediği kelime ve kelime gruplarını arama motorları aracılığı araştırmakta. Ülkemizde ise en çok kullanılan arama motoru Google. Böyle olunca sitemize ekleyeceğimiz bütün içeriklerin Google uyumlu olması, Google botlarının içeriğimizi indexleyebileceği yapıda olmalı.

Yönetim Panelinin Olması: Yaptırdığımız web sitesinin veri eklenmesi ve güncellenmesi çok kolay olmalı. İçerik eklemek için her hangi bir teknik bilgi, kişi veya cihaza ihtiyacımızın olmaması gerekiyor. Gerçi son zamanlarda kullanılan CRM yazılımlar veya hazır scriptler hep yönetim panellidir. İçerik eklemesi son derece kolaydır.

İletişim Kanalları: Eskiden iletişim araçları denince birkaç unsur akla gelirdi. Ama internetle birlikte iletişim araçlarının sayısında ciddi oranda artış olmuştur. Mail, cep telefonu, SMS, iletişim formu, sabit telefon, sosyal medya hesapları, Google Haritalar gibi bileşenler hep iletişim kanallarını oluşturmaktadır. Bir web sitesinde bu iletişim kanallarının hepsinin olması gerekmektedir. Ziyaretçimiz bu kanallardan herhangi birini kullanarak bize ulaşabilmeli. Web sitemizin iletişim sayfasında adres, telefon, konum, sosyal medya hesap bilgileri olmalı ayrıca kullanıcılar duygu, düşünce, şikayet ve önerilerini yazabilecekleri iletişim formu olmalı.

Firma sahibiyseniz ve işletmenize web sitesi yaptırmak istiyorsanız ama nereden, nasıl başlamalıyım diye düşünüyorsanız hemen bize ulaşın - 0544 729 36 73